Microsoft Surface Laptop

Microsoft představuje notebook Surface Laptop (+ video)

Produkt:

Společnost Microsoft připravila skutečnou lahůdku – novinku s označením Surface Laptop. Jedná se o klasický notebook, není zde použita žádná variabilní tendence s oddělitelným tabletem. Klávesnice není odnímatelná ani otočná a vychází z tradiční, osvědčené koncepce. Nechybí mu ovšem možnost dotykového ovládání.

Neobvyklý design dodává Surgface Laptopu novou tvář

Už při prvním pohledu je jasné, kde se Microsoft inspiroval. Inspirací byl MacBook Air od firmy Apple, z jehož designu Microsoft vycházel.

I přesto si ale za provedení všech detailů a promyšlený design rozhodně návrháři od Microsoftu zaslouží pochvalu. Notebook je opatřen hliníkovou „karosérií“ a okolí klávesnice je navíc ještě obloženo textilním materiálem příjemným na dotek. Nabízen by měl být hned ve čtyřech barevných variantách.

Surface Laptop - klávesnice

Microsoft Surface Laptop – okolí klávesnice

Elegán na první pohled

Notebook je skutečně štíhlý a opravdu stylový, to se notebooku Surface Laptop nedá rozhodně upřít. Výška pouhých 14,5 milimetru, to je neuvěřitelně ultratenký design! Navíc i hmotnost je lákavá, pouhých 1 250 gramů při úhlopříčce displeje 13,5 palce a rozlišení 2 256 x 1 504. Poměr stran 3:2 ho předurčuje především ke kancelářské práci a surfování po internetu, samozřejmě si na něm ale prohlédneme i fotografie nebo shlédneme film či jiné video. Odolná povrchová vrstva obrazovky je schopná přenášet i dotykové ovládání. Podle vyjádření Microsoftu je zde použit zatím nejtenčí displej v historii notebooků. Celkově přístroj působí opravdu velmi dobře už na první pohled. A jak bude na tom s výbavou?

Pravá strana notebooku Surface Laptop

Velmi dobrá základní výbava

Základem je procesor Intel, podle zvolené verze buď Corei5 nebo Corei7, paměť a prostor pro ukládání jsou kvůli maximální úrovni optimalizace integrovány přímo na desce. Levnější varianta má úložiště s kapacitou 128 GB a 4 GB RAM paměti, vyšší konfigurace se pyšní objemem úložiště dokonce s kapacitou 512 GB a pamětí 16 GB RAM. Úložiště SSD pracují na sběrnici PCIe. Díky minimalizaci hardwarových součástí bylo využito většího volného prostoru k umístění baterie s vyšší kapacitou.

Video:

Důležitá je i dlouhá výdrž

Právě dlouhá výdrž je u notebooku jednou z velmi důležitých věcí a mimořádně dlouhá výdrž se tak stává skutečně mocným lákadlem. Co dodat k tomu, že ve srovnání s již zmíněným MacBookem Air od Apple vydrží notebook Surface Laptop díky velkokapacitní baterii údajně ještě o dobré dvě a půl hodiny déle, tedy neuvěřitelných 14 a půl hodiny na jedno plné nabití! Když už jsme u srovnávání s výše zmíněným obdobným produktem firmy Apple (který je na trhu už nějakou dobu), měl by Microsoft svůj nový notebook nabízet dokonce za nižší cenu.

Diskutabilní absence USB-C

Abychom neustále jen nechválili a neobdivovali technické finesy, podívejme se i na nedostatky nově představovaného přístroje. Vlastně se ani tak nejedná o slabinu, ale nepřítomnost portu USB-C prostě nelze bez povšimnutí přejít. Proč tolik zájmu zrovna o USB-C? Podle odborníků se jedná o mimořádně perspektivní port, kterému patří budoucnost nahradí v současnosti tak populární Micro USB. Jde totiž se o univerzální konektor, použitelný k současnému přenosu dat, nabíjení i sdílení obrazovky, propojení je navíc mimořádně rychlé. Takže tohle pochybení si možná výtku nejspíš oprávněně zaslouží…

Surface Laptop

Závěrečné shrnutí

O novém notebooku Microsoft Surface Laptop lze právem říci, že se jedná o velice zajímavou a slibnou novinku, která spolehlivě vyplní prostor mezi předchozími modely Surface Pro 4 (což byl spíš hybrid mezi počítačem a notebookem) a tabletem Surface Book.

Hodnocení redakce - /5 Hodnocení redakce: /5

Klady:

Zápory:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *