Vybrat notebook v dnešní obrovské nabídce není rozhodně nic jednoduchého, a proto jsme se dnes v tomto článku rozhodli, že vám pomůžeme výběrem. Speciálně se dnes zaměříme na ty nejlepší levné notebooky, které se dají pořídit do 20 000 Kč. Dvacet tisíc už v dnešní době není tak malá částka, a proto není důvod se obávat, že byste si v tomto cenovém limitu nemohli pořídit opravdu kvalitní, svižný, a hlavně spolehlivý notebook, který vás na vašich cestách může provázet bez problému klidně i několik let.
1. |
![]() |
Dell Inspiron 15 Vítěz srovnání |
|
2. |
![]() |
Acer Nitro 5 Herní notebook |
|
3. |
![]() |
Lenovo IdeaPad Gaming 3 Výkonný herní notebook |
|
4. |
![]() |
HP ProBook 450 G9 Poměr cena/výkon |
|
5. |
![]() |
Acer Aspire 5 Levný notebook |
|
Nejlepší notebooky do 20 000 Kč
Dell Inspiron 15

Klady
- Cena
- Poměr cena/výkon
- Kvalita
- Velká výdrž baterie
Zápory
- Plastový materiál
Pokud hledáte kvalitu a výkon za rozumné peníze, pak tento model je rozhodně právě pro vás. Jelikož od svých konkurentů výše nabídne něco navíc. Dell Inspiron 15 nabízí dostatečně velký displej o velikosti 15,6 palců s FHD rozlišením, 6 ti jádrový procesor AMD Ryzen 5 5500U s maximální frekvencí 4 Ghz a na rozdíl od konkurentů nám nabídne dvojnásobek operační paměti a to 16GB RAM DDR4. AMD Radeon Graphics, která nám nabídne dostatečný výkon pro všechny běžné činnosti. Pokud plánujete notebook často přenášet, tak vás také zaujme nízká hmotnost přístroje, jelikož notebook váží pouhých jeden a půl kilogramu.
Dell Inspiron 15 se v českých internetových obchodech prodává od Kč.
Acer Nitro 5

Klady
- Design
- Rychlý notebook
- Herní výkon
- Poměr cena/výkon
Zápory
- Slabší výdrž baterie při hraní her
Opět velmi zajímavý kousek, který je vhodný nejen na práci a multimédia, ale jedná se také o našlapaný herní notebook. Díky vlastní grafické kartě a výkonnému procesoru si můžete klidně zahrát i novější hry. Náročnější uživatelé rozhodně uvítají displej s obnovovací frekvenci 144 HZ a u tohoto Full HD rozlišení při velikosti displeje 15,6 palců. Uvnitř se nachází procesor Intel Core i5. Jedná se o výkonný šestijádrový procesor s taktem 2,2 GHz a až 5 GHz při zapnutí funkce turbo boost. Tomu sekunduje 8 GB operační paměti RAM. Notebook disponuje také velmi oblíbenou grafickou kartou NVIDIA GeForce 1650. Rychlý SSD disk o kapacitě 512GB je u tohoto modelu samozřejmostí. Celková hmotnost se pohybuje okolo 2 kilogramů.
Acer Nitro 5 se v českých internetových obchodech prodává od Kč.
Lenovo IdeaPad Gaming 3

Klady
- Herní výkon
- Poměr cena/výkon
- Pěkný design
- Kvalitní konstrukce
Zápory
- Pouze dva USB porty
Vcelku zajímavý kousek od Lenova, který má za peníze, které stojí rozhodně co nabídnout. Dokonce by se dal zařadit mezi herní notebooky, pokud vám stačí, že si nezahrajete ty nejnovější pecky v nejvyšší kvalitě.
- Displej – 15,6 antireflexní IPS displej s rozlišením 1920 x 1080 a frekvencí 120 Hz.
- Procesor – Dostatečně výkonný pro naprostou většinu běžných činností. Uvnitř najdeme AMD Ryzen 5 5600 H.
- Operační paměť – 8 GB RAM DDR4, které vystačí pro plynulý chod u náročnějších činností.
- Grafická karta – V této cenové relaci opravdu slušný kousek od NVIDIE GTX 1650.
- Pevný disk – Čeká zde na nás příjemně rychlý SSD disk o kapacitě 512GB.
- Hmotnost – 2.25 kilogramů, což splňuje limit pro příjemné přenášení.
Lenovo IdeaPad Gaming 3 se v českých internetových obchodech prodává od Kč.
HP ProBook 450 G9

Klady
- Poměr cena/výkon
- Nízká hmotnost
- Kvalitní provedení
- IPS displej
Zápory
- Displej by mohl mít větší jas
Notebook HP ProBook 450 G9 je ideální volbou pro uživatelé, kteří potřebují vysoký výkon, spolehlivost a zabezpečení v kompaktním a elegantním provedení. Tento notebook je vybaven procesorem Intel® Core™ i5 12. generace, 16 GB paměti DDR4 a 1 TB SSD úložištěm pro rychlé a plynulé spouštění aplikací a přenos dat. Displej s úhlopříčkou 15,6 palce nabízí ostrý a jasný obraz ve Full HD rozlišení s podporou technologie Wi-Fi 6 pro rychlé a stabilní připojení k internetu. Notebook HP ProBook 450 G9 také disponuje pokročilým zabezpečením HP Wolf Security pro firmy, které chrání počítač před malwarem, ransomwarem a dalšími hrozbami pomocí umělé inteligence a hardwarové ochrany. Notebook HP ProBook 450 G9 je navržen pro hybridní pracovní styl, který umožňuje snadnou mobilitu a efektivní práci.
Recenze notebooku HP ProBook 450 G9
HP ProBook 450 G9 se v českých internetových obchodech prodává od Kč.
Acer Aspire 5

Klady
- Levný notebook
- Poměr cena/výkon
- Pěkný design
- ISP displej
Zápory
- Spousta předinstalovaných aplikací
Pokud hledáte dobře vypadající notebook, který zvládne více než obyčejný Office a sem tam nějaké video, pak si rozhodně vystačíte s modelem, který se umístil na pátém místě. Navíc je ze všech uvedených nejlevnější.
- Displej – IPS displej o velikosti 15,6 palců s perfektním LED podsvícením oceníte obzvláště při práci v horších světelných podmínkách.
- Procesor – Čtyřjádrový procesor od firmy Intel. Přesněji uvnitř najdeme model Intel Core i5 s frekvencí 2,4 GHz.
- Operační paměť – Dostačujících 8GB RAM DDR4.
- Grafická karta – Tento model nemá vlastní grafickou kartu a musíme se spokojit s grafickým čipem, který je dodáván s procesorem. Najdeme zde Intel Iris Xe. S tím si vystačíme na běžné činnosti a něco navíc. Ovšem s hraním her moc nepočítejte.
- Pevný disk – Najdeme zde jeden z nejrychlejší disků a to SSD M.2 o kapacitě 512GB.
- Hmotnost – Váha tohoto kousku je těsně pod dva kila. A to přesně 1,9 kilogramu.
Acer Aspire 5 se v českých internetových obchodech prodává od Kč.
Jak vybrat nejlepší notebook do 20 000 Kč
Toto bylo našich pět tipů na to nejlepší, co si můžete pořídit do dvaceti tisíc korun. Pokud by vám ovšem do oka nepadl ani jeden z těchto kousků a chtěli byste si vybrat nějaký dle svého uvážení, pak doporučujeme řídit se následujícími tipy.

Zaměřte se na parametry notebooku
Každý notebook má hromadu vlastností a parametrů, které jsou pro jednoho nutností a pro jiného zbytečnost. Proto se vždy zaměřte jen na to, co od notebooku opravdu potřebujete. Následně si tyto možnosti můžete lépe vyfiltrovat v některém ze srovnávačů a vy si nakonec budete moci vybrat jen z velmi úzkého výběru modelů a ušetříte si tak proklikávání tisíců z nich. Podívejme se tedy na to nejhlavnější, co vám může notebook nabídnout.
První důležitou vlastností je velikost displeje
Standardně můžeme notebooky rozdělit do tří velikostí:
- Pod 13 palců – Zpravidla méně výkonné mašinky zaměřené pro práci, multimédia a nízkou váhu.
- 13 až 15,6 palce – Nejrozšířenější skupina, ve které najdeme jak výkonné, tak nevýkonné modely.
- 15,6 palců a větší – Velké a většinou také těžké notebooky, které se spíše specializují na výkon.
S velikostí displeje jde ruku v ruce i rozlišení
V dnešní době se prakticky setkáme jen se čtyřmi druhy rozlišení:
- HD rozlišení (1378 x 786)
- Full HD rozlišení (1920 x 1080)
- QHD rozlišení (2560 x 1440)
- 4K rozlišení (3840 x 2160)
Čím vyšší rozlišení notebook nabízí, tím výkonnější by měl být. Proto v naší cenové relaci moc nehledejte zařízení s rozlišením 4K. Mnohdy bude výkon slabý i pro QHD. Proto pokud hledáte notebook do dvaceti tisíc s adekvátním výkonem, dívejte se spíše po zlaté střední cestě, a to je v tom případě dostatečné rozlišení Full HD.

Samotná výdrž notebooku
Pokud se chystáte notebook často přenášet, pak by vás určitě mělo zajímat, jak dlouho funguje bez připojení k elektrické síti. Méně výkonné a úspornější modely samozřejmě vydrží déle, ovšem najdeme i spoustu takových, které mají v sobě lepší baterii, která vydrží klidně i deset hodin. Ovšem to, jakou výdrž výrobci uvádějí nemůžete brát moc v potaz. Prakticky tento údaj odpovídá tomu, že je notebook zapnutý a minimálně používán. Proto pokud se chcete dostat k reálným číslům, pak vám nezbývá než hledat recenze uživatelů, který si vámi vybraný model vybrali před vámi.
Nicméně i zde platí jednoduché pravidlo. Čím větší číslo v mAh je uváděno, tím větší kapacitu daná baterie má a je to takový ne moc přesný ukazatel, podle kterého byste mohli odhadnout, jak dlouho vydrží. Ovšem, jak jsme již psali, velkou roli hrají komponenty a jejich náročnost na provoz.
Pro některé může být důležitým faktorem hmotnost
Obzvláště pokud se chystáte notebook často nosit s sebou, pak určitě uvítáte, když bude celková hmotnost co nejnižší. Zde je potřeba najít určitý kompromis. Jelikož menší notebooky se slabším výkonem patří mezi ty nejlehčí. Naopak čím výkonnější notebook je, tím více se na něm ve většině případů odvíjí váha. Ideální váha pro přenášení v ruce je okolo dvou kilogramů. Pokud se poohlížíte po něčem těžším, pak je dost pravděpodobné, že toho v budoucnosti budete litovat.
Celková konektivita notebooku
Každý notebook má řadu vstupů a výstupů a vy si musíte v první řadě uvědomit, co přesně budete potřebovat. Bylo by totiž krajně nepříjemné, kdybyste si po koupi uvědomili, že nemáte dostatečný počet USB slotů nebo není k dispozici Jack pro připojení sluchátek. Podívejme se tedy na ty nejčastější a uvedeme si je hezky popořadě:
- Displayport – Stejně jako HDMI slouží pro připojení dalších obrazových zařízení. Na rozdíl od HDMI podporuje vyšší rozlišení.
- Čtečka paměťových karet – Díky ní budete mít možnost na notebooku číst nejrůznější paměťové karty. Nicméně dá se velmi jednoduše připojit i zvlášť za pomocí USB portu.
- Ethernet – Nekamarádíte s bezdrátovým připojením a raději máte stabilnější kabel? Pak musíte mít vstup pro Ethernet kabel.
- HDMI – Konektor sloužící pro připojení monitoru, TV nebo jiného obrazového projektoru.
- USB-A – Velmi rozšířený konektor, díky kterého k notebooku připojíte obrovské množství přídavných zařízení. Čím více jich bude vámi vybraný model disponovat, tím lépe pro vás.
- USB-C – Nejpopulárnější a v nejbližší budoucnosti i nejpoužívanější výstup je právě tento
- VGA – Pokud se chystáte připojovat k notebooku nějaké starší zobrazovací zařízení, pak tento port je doslova nutností.
V neposlední řadě to nejdůležitější, a tedy komponenty v notebooku
Zaměříme se na čtyři nejdůležitější z nich, které ovlivňují prakticky celkový chod. Čím lepší budou, tím výkonnější samozřejmě váš nový notebook bude:
- Grafická karta – Tento komponent můžeme rozdělit na dva druhy, které v notebooku můžeme potkat. Jedná se o integrovanou grafickou kartu, která je součástí procesoru a nenabídne nám takový výkon. Nebo o dedikovanou grafickou kartu, která je podstatně výkonnější a setkáme se prakticky pouze s dvěma výrobci. AMD a NVIDIA. V naší cenové kategorii, tedy notebooky do 20 000 korun se ve většině případů setkáme pouze s integrovanou grafickou kartou.
- Procesor – Stejně jako u grafické karty se setkáme pouze s dvěma výrobci. Prvním z nich je Intel, druhým AMD (notebooky od firmy Apple mají procesory vlastní, ovšem v ceně do 20 000 se o nich nemusíme ani bavit). Procesory obou výrobců, jsou model od modelu jiné a pokud chcete mít přesný přehled, jaký výkon nabízí zrovna ten, který jste si vybrali, pak doporučujeme srovnávače, kterých je na internetu hromada.
- Pevný disk – Neboli úložný prostor pro všechna vaše data. Dnes se nejčastěji setkáme s SSD disky, které nabízí dostatečnou rychlost pro každého uživatele. Tyto disky nahradily starší HDD, které jsou velmi limitovány rychlostí, a proto se od nich upouští.
- Operační paměť – Součást, díky které můžete spouštět nejrůznější procesy. Čím více této paměti máte, tím lépe. Ovšem doporučené minimum v dnešní době je alespoň 8 GB RAM. V krajní nouzi 4 GB RAM. Nicméně vše, pod tuto hodnotu je dnes prostě špatně.
Na samotný závěr nezapomeňte na vhodné příslušenství. Taška na notebook je při přenášení prakticky nutnost. Jednak se vám díky ní minimalizuje riziko, že váš nový stroj poškodíte a jednak do ní můžete dát spoustu užitečných věcí. Taková přenosná myš nebo klávesnice se může hodit vždy.