Nejlepší herní notebooky (2023)

Notebooky už dávno neslouží jen ke studijním a pracovním účelům. Dnes už si na nich bez problému můžeme zahrát i ty nejnovější hry, a to v té nejlepší kvalitě. Jen tedy musíme počítat s tím, že oproti stolním počítačům si za takový herní notebook připlatíme. Naštěstí dnes už není ten cenový rozdíl tak velký, jak tomu bylo před pár lety.

1. Razer Blade 17 Razer Blade 17
Nejlepší výběr
4.9 / 5
2. Herní notebook Dell Alienware x17 Dell Alienware x17 R2
Přenosné herní dělo
4.8 / 5
3. Herní notebook Lenovo Legion 5 Pro Lenovo Legion 5 Pro
Nejlepší poměr cena/výkon
4.7 / 5
4. Dell G15 Gaming Dell G15 Gaming
Výkonný herní notebook
4.6 / 5
5. Herní notebook Acer Nitro 5 Acer Nitro 5
Levný herní notebook
4.6 / 5

Nejlepší herní notebooky

Razer Blade 17

Nejlepší výběr
Razer Blade 17

Klady

 • Výkon
 • Design
 • Podsvícená klávesnice

Zápory

 • Vyšší cena

lze pořídit v českých e-shopech za cenu od do  

Tento herní notebook nabízí téměř to nejlepší, co se dá aktuálně na trhu pořídit. Jeden z nejrychlejších procesorů od Intelu, velmi výkonnou grafickou kartu, a to společně v kombinaci s dokonalým chlazením jednoznačně určuje tento kus jako vítěze. Navíc uživatelé v recenzích prakticky tento notebook jen a jen chválili.

Procesor Intel Core i7 12800 H Alder Lake, Grafická karta NVIDIA GeForce RTX 3070Ti, Paměť RAM 16 GB RAM DDR5, Pevný disk SSD 1TB, Váha 2 kilogramy.

Razer Blade 17 se v českých internetových obchodech prodává od  .

Dell Alienware x17 R2

Přenosné herní dělo
Herní notebook Dell Alienware x17

Klady

 • Výkon a výbava
 • Design

Zápory

 • Vyšší cena

lze pořídit v českých e-shopech za cenu od do  

Velmi výkonné přenosné herní dělo, které se umístilo na druhém místě i přesto, že má lepší komponenty než náš vítěz. Pokud by se tedy hodnotil pouze výpočetní výkon, pak tento model má jen málo konkurentů, bohužel pro něj bereme v potaz i cenu a uživatelské recenze. Cena, která je téměř o 30 000 korun vyšší, než vítězný Razer Blade totiž neodpovídá tomu, co navíc nabídne. Ovšem u této značky je známo, že se také platí přímo za ni, takže to bereme. Nicméně hrstka uživatelů si stěžovala na značné zahřívání, mnohdy až přehřívání při dlouhodobém hraní her na nejvyšší možné detaily, cože je u herního notebooku problém.

Procesor Intel Core i7-12700H, Grafická karta NVIDIA GeForce RTX 3080 Ti, Paměť RAM 32 GB RAM DDR5, Pevný disk SSD 2 TB, Váha 3 kilogramy.

Dell Alienware x17 R2 se v českých internetových obchodech prodává od  .

Lenovo Legion 5 Pro

Nejlepší poměr cena/výkon
Herní notebook Lenovo Legion 5 Pro

Klady

 • Výkon
 • Poměr cena/výkon
 • Design
 • Výbava

Zápory

lze pořídit v českých e-shopech za cenu od do  

Třetí příčku si tento kousek získal díky nejlepšímu poměru ceny a výkonu. Jedná se o prakticky jeden z nejlevnějších notebooků s těmito komponenty. Dokonale do sebe zapadají a většina moderních her pro vás nebude sebemenší problém. Navíc jako jediný z našeho žebříčku nabídne nestandardní 16 palcový displej.

Procesor AMD Ryzen 7 5800H, Grafická karta Geforce RTX 3080 8GB GDDR6, Paměť RAM 16 GB RAM DDR4, Pevný disk 1TB SSD disk, Váha něco málo přes dva kilogramy.

Lenovo Legion 5 Pro se v českých internetových obchodech prodává od  .

Dell G15 Gaming

Výkonný herní notebook
Dell G15 Gaming

Klady

 • Kvalitní konstrukce
 • Výbava a výkon
 • Dobré chlazení

Zápory

 • Vyšší cena

lze pořídit v českých e-shopech za cenu od do  

Společnost Dell se u nás umístila hned dvakrát. Poprvé s jejich výborným modelem G15, který se vyrábí hned v několika verzích. Ta, která je určena hráčům se umístila na čtvrtém místě a to zaslouženě. Komponenty, které tento model nabídne bohatě postačí pro plynulé hraní i nejnovějších her. Občas budete muset ubrat na kvalitě, ale níž jak na střední detaily rozhodně jít nemusíte. Navíc je zde velmi kvalitní chlazení, které je potřeba vyzdvihnout.

Procesor Intel Core i7 12700H, Grafická karta NVIDIA GeForce RTX 3060, Paměť RAM 16 GB RAM DDR5, Pevný disk SSD disk o kapacitě 512 GB, Váha 2,2 kilogramů.

Dell G15 Gaming se v českých internetových obchodech prodává od  .

Acer Nitro 5

Levný herní notebook
Herní notebook Acer Nitro 5

Klady

 • Cena
 • Rychlost
 • Výbava a výkon
 • Design
 • Podsvícená klávesnice

Zápory

 • Slabší výdrž baterie při hraní her

lze pořídit v českých e-shopech za cenu od do  

Kvalitní notebook pro náročné uživatele, kteří si jen tak nespokojí s něčím obyčejným. Výborně konstruovaný kousek s parádními komponenty rozhodně uspokojí většinu běžných uživatelů. Pokud tedy nejste žádný hardcore hráč a milovník všeho v té nejlepší kvalitě, pak na tomto zařízení si zahrajete vše, co potřebujete. Byť možná občas na úkor kvality. Ovšem je zde ale třeba dát si pozor na verzi, kterou kupujete, jelikož ke hraní her slouží pouze jedna.

Procesor Intel Core i7–11800H, Grafická karta NVIDIA GeForce RTX 3070 8GB GDDR6, Paměť RAM 16 GB RAM DDR4, Pevný disk 1 TB SSD M.2, Váha něco málo před 2,5 kilogramů.

Acer Nitro 5 se v českých internetových obchodech prodává od  .

Jak vybrat herní notebook?

Jak jsme již zmínili v úvodu kvalitní herní notebook, který má něco umět nebude zadarmo a připravte se tedy na to, že se budeme pohybovat od třiceti tisíc korun nahoru. Ty nejlepší, které trh nabízí dokonce překračují částku sto tisíc. Ovšem s tím pravděpodobně počítáte, pokud jste se rozhodli pořídit si přenosnou herní stanici.

Kromě ceny je však řada dalších věcí, na které se vyplatí brát při výběru ohled.

 • Zjistěte si, zda má notebook možnost přidání dalšího úložiště, případně pamětí. Častokrát se setkáváme s problémem, že kapacita, která je dodávána není dostatečná a pokud nemáte volné sloty, pak s tím nejde nic udělat.
 • Při hledání mějte jasně danou cenovou hladinu, přes kterou nechcete jít. 
 • Zjistěte si, jaká je reálná výdrž baterie při plném výkonu. Můžete být nemile překvapeni, když se vám po hodině hraní notebook bude vypínat.

Zvolte dobrou grafickou kartu

Grafická karta je u herního notebooku naprostý základ a prakticky ona bude dále řídit, jakým směrem se vydáte. Rovněž je to ta nejdražší položka, kterou v notebooku najdete, proto je důležité se u výběru neukvapit a vše si řádně několikrát ověřit. Dále je důležité se zaměřit na výrobce. Dnes máme prakticky pouze dva, kteří jsou mezi sebou nějak konkurenceschopní. Tím prvním je AMD, který ovšem rozhodně nedoporučujeme do notebooků. Jelikož jedním jejich problémem je časté přehřívání a druhým je prostý fakt, že co se týče výkonu, tak nejsou schopné konkurovat firmě NVIDIA.

Výkonný procesor je rovněž důležitý.

Stejně jako u grafických karet, tak i procesory máme na výběr pouze ze dvou. Prvním výrobcem je opět MAD a druhým Intel. Na rozdíl od grafik je tady ale možnost výběru a výkony těchto procesorů jsou jak cenově, tak výkonnostně podobné. Nemusíte se tak v tomto případě bát vybrat ani jednoho z výrobců. U Intelu doporučujeme vybírat z řad i5 a výše.

Operační paměť RAM

Také velmi důležitá část počítače, která by vás neměla limitovat. Čím větší výkon, tím větší potřeba této operační paměti je, a proto doporučujeme zakoupit minimálně 16 GB RAM DDR 4-5, ale doporučujeme sáhnout po velikosti 32 GB. Uvidíte, že tohoto rozhodnutí v budoucnu rozhodně nebudete litovat.

Na co si dát u notebooku, který je zaměřený ke hraní her nejvíce pozor?

Špičkové vybavení těchto notebooků je prakticky samozřejmostí, jenže velký výkon také může znamenat velký problém. A to obzvláště co se týče chlazení. Ty nejlepší komponenty při svém fungování produkují ohromné množství tepla a je potřeba dbát na to, aby bylo dobře odváděno. Proto je potřeba se vždy zaměřit na chlazení a zamezit následnému přehřívání.

Přehřívání škodí hned v několika faktorech. Prvním z nich je výrazné opotřebovávání komponentů, což u takhle drahých dílů je přesný opak toho, co chceme. Druhým problémem je zpomalování výkonu. Pokud komponenty dosáhnout vysokých hodnot, pak automaticky sníží výkon a pokoušejí se chladit tímto způsobem samy. Tím posledním problémem je to, že nikdo z nás nechce mít položenou na nohách žhavou cihlu.

Dá se na nákupu herního notebooku ušetřit?

Samozřejmě jako u dalšího spotřebního zboží i tato kategorie nabízí hned několik možností, jak při nákupu ušetřit. První možností je koupit vystavený kus. Zpravidla se jedná o modely, které jsou vystaveny ve výlohách a dají se pořídit se značnou slevou, aniž by byl notebook nějak výrazně používán. Druhou možností je zakoupení repasovaného kusu. Tedy takového kusu, který prošel po používání odborníky, kteří jej dali do původního stavu a neměl by nést žádné znaky užívání. Poslední možností je samozřejmě bazar. Ovšem zde je potřeba být jako vždy opatrný. Můžete sice ušetřit velkou část z ceny, ale notebook nemusí být ve stavu, v jakém prodávající uvádí, a proto výrazně doporučujeme takovýto kus osobně zkontrolovat a projet diagnostikou.

Přejít nahoru